The following are the results by division of the Turkey Trot ran at Haskell Indian Nations University on Saturday, November 7, 2009.

MALE 1st Overall Winner

NAMETIME
Harry Swarts18:01.3

FEMALE 1st Overall Winner

NAMETIME
Stephanie Zelnick22:46.1

DIVISION: MALE 17 & UNDER

NAMETIME
Louis Joslyn20:29.0
Austin Clark22:43.5
Pace Leggins25:20.7
Gabe Delvalle26:56.9
Jud King28:59.9

DIVISION: FEMALE 17 & UNDER

NAMETIME
Morgan Miller26:26.0
Hanna Pittman30:03.0
Ashley Ammann31:33.7
Chloe Pittman42:17.2

DIVISION: MALE 18 – 24

NAMETIME
Taylor Bern19:59.7
Kyle Loucks31:30.1

DIVISION: FEMALE 18 – 24

NAMETIME
Heide Wege24:19.2
Tiffany Kramer25:55.8
Kassidie Kramer30:43.3
Wendy Eash-Louc31:29.1

DIVISION: MALE 25 – 29

NAMETIME
Matthew Oreilly18:19.6
Casey Finch21:34.9
Mike Nguyen23:40.9
Geoff Knight32:05.8

DIVISION: FEMALE 25 – 29

NAMETIME
Natalie Myers28:49.4
Megan Thompson31:20.3
Jennifer Holladay38:08.7
Melissa Brewer38:10.4

DIVISION: MALE 30 – 34

NAMETIME
William Skorupshi18:48.9
Nguyen Nguyen22:45.1
Brian Oleson27:34.7
Ryan Riley30:36.6

DIVISION: FEMALE 30 – 34

NAMETIME
Lindsay Lorenz24:15.3
Mina Fazelalavi26:02.4
Marzha Fritzler28:16.1
Jeanine Mccullough30:05.1
Christine Oleson30:47.7
Amanda Doleman31:21.9
Peony Allen31:27.9
Darcy Lucas31:55.8
Robin Clary34:24.8
Stephanie Ammann35:11.9
Megan Caarlton42:02.6
Amanda Delvalle52:06.4
Allison Smith54:05.9

DIVISION: MALE 35 – 39

NAMETIME
Kevin Kohls23:15.2
Alex Delvalle27:17.8
Jude Monye41:06.8

DIVISION: FEMALE 35 – 39

NAMETIME
Amanda Jones25:32.0
Holly Hayes25:57.8
Rhonda Levaldo27:46.7
Jody Gregory35:48.6

DIVISION: MALE 40 – 44

NAMETIME
Mark Manroe19:28.1
Kris Schomo42:36.2

DIVISION: FEMALE 40 – 44

NAMETIME
Stephanie Steinigar25:37.2
Lisa Hallberg28:18.0
Kit Cole30:24.3
Melissa Pittman39:01.9

DIVISION: MALE 45 – 49

NAMETIME
Paul Miller18:26.6
Thomas Leggins21:48.6

DIVISION: FEMALE 45 – 49

NAMETIME
Claire Bays25:56.7
Cathy Flake27:32.2
Lorraine Jessepe32:20.3

DIVISION: MALE 50 – 54

NAMETIME
John Frydman21:55.0
Tim Keller22:44.2
James Guthrie24:51.2

DIVISION: FEMALE 50 – 54

NAMETIME
Stacy Riggins26:26.8
Cheri Thompson26:59.5
Debbie Zlab30:04.1
Cathy Knight32:01.9

DIVISION: MALE 55 – 59

NAMETIME
Steve Riley18:31.5
Ken Johnson21:51.3
Steve Walsh22:43.2
Joe Flake24:39.7
Mike Mccafferty30:11.4

DIVISION: FEMALE 55 – 59

NAMETIME
Joanie Starks28:08.4

DIVISION: MALE 60 – 64

NAMETIME
David Zlab23:05.2
Steve Sell23:29.9
Ron Wade24:23.0
Kerry Wolfington30:32.0
Charlie Watts36:52.7

DIVISION: FEMALE 60 – 64

NAMETIME
Mary Boucher33:41.7
Mary Ann Watts42:15.5

DIVISION: MALE 65 – 69

NAMETIME
Michael Miller30:34.9
Karl Schorno35:58.6

DIVISION: FEMALE 65 – 69

NAMETIME
NO ENTRIES

DIVISION: MALE 70+

NAMETIME
Bob Hinton37:41.3
Al Pursell54:05.1

DIVISION: FEMALE 70+

NAMETIME
NO ENTRIES